piątek, 30 czerwca 2023

Opracowujemy autorskie krzyżówki dla naszych rówieśników

 



Rozwiązywanie krzyżówek to pożyteczna forma spędzenia czasu.

Dzięki rozwiązywaniu krzyżówek poprawia się nasza zdolność kojarzenia, ćwiczymy pamięć, logiczne myślenie, koncentrację oraz rozwijamy myślenie twórcze.Z kolei dzięki uzupełnianiu pól krzyżówki uczniowie poznają nowe słowa i rozwijają zasób słownictwa. Natomiast uzupełnianie brakujących liter w wyrazach pomaga utrwalić zasady ortografii i gramatyki, uczy czytania ze zrozumieniem.

Warto wymienione wyżej zalety krzyżówek wykorzystać na swoich lekcjach.

Uczniom klasy czwartej zaproponowałam tworzenie krzyżówek ortograficznych. Umówiliśmy się, że będą one rozwiązane, gdyż w ten sposób od razu sprawdzą poprawność zaprojektowanej krzyżówki. 

Maksymalna ilość haseł to 20, z tym że zadaniem ucznia było ich rozmieszczenie zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Samodzielnie też układali objaśnienia haseł.

Podczas pracy korzystali ze słowniczka ortograficznego.

Zapraszam do obejrzenia efektów naszej pracy.

Co łączy ortografię i wykreślankę?

 



Kolorowanie to nie tylko świetna zabawa dla młodszych i starszych uczniów. Jeśli połączymy tę czynność z zapamiętywaniem pisowni trudnych słów, to zyskamy podwójnie.

Kolorowanie z pewnością wycisza i uspokaja, dlatego ma niesamowity wpływ na zdrowie psychiczne. Ponadto łagodzi stresy, a także poprawia pamięć uczniów.


Z tego powodu polecam wykreślanki ortograficzne na niespodziewane zastępstwo, zajęcia wyrównawcze, zajęcia w świetlicy, lekcje bez podręcznika itp.

Warto zaskoczyć uczniów przygotowaną wykreślanką, aby rysunek nawiązywał na przykład do podejmowanego na lekcji tematu. Zbiór wyrazów zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, jakie umiejętności przećwiczyć. Najczęściej wpisuję słownictwo mieszane, gdyż zależy mi na tym, aby uczniowie, zanim zaczną kolorować, sprawdzili pisownię wyrazów w słowniczku ortograficznym i uzupełnili luki.

Rzadziej wybieram słowa według ustalonego wcześniej kryterium- zasady ortograficznej.

Kolorowanki uczą także utrzymywać uwagę na dłuższy czas na jednej czynności, a uczniowie w ciszy pracuję we własnym tempie.

Zachęcam do przetestowania.


Ortograficzne kalambury

 



Czy zdarzyło się Wam kiedyś tak, że wracacie z uczniami do sali lekcyjnej, np. po apelu, na ostatnie 10 minut? Można ten czas spożytkować na wiele sposobów. 

Dzisiaj polecam ortograficzne kalambury. Uczniowie nie muszą się wypakowywać ani notować, a do aktywności wystarczy tablica i kreda.

Zadaniem ucznia jest narysowanie rysunku, na którym znajduje się postać, przedmiot, roślina, zwierzę itp., w nazwie której znajduje się trudność ortograficzna.

Uczniowie samodzielnie wymyślają hasła i nikomu ich nie zdradzają, więc jest to zagadka i dla uczniów, i dla nauczyciela.


Jednak nie wystarczy odgadnąć hasło, trzeba je jeszcze prawidłowo zapisać.


W mojej sali na półce znajdują się dostępne dla uczniów słowniczki ortograficzne. Pozwalałam uczniom sprawdzać pisownię już na etapie planowania hasła. 

Aktywnych do rysowania nie brakowało. Uczniowie się bardzo angażowali i chętnie pracowali.

W ten sposób się uczyli i integrowali, a czas został owocnie wykorzystany.
Zdjęcia są bardzo kiepskiej jakości, ale ilustrują naszą pracę na zajęciach.

czwartek, 29 czerwca 2023

Ćwiczymy wymianę wyrazów i zapamiętujemy ich pisownię

 



Podstawowym zadaniem nauczania ortografii jest opanowanie umiejętności poprawnego zapisywania wyrazów, w tym wyjaśnianie pisowni przy pomocy poznanych zasad ortograficznych.

Czynnikami decydującymi o powodzeniu jest dobór i rozłożenie w czasie materiału, dobór metod, systematyczność, rytmiczność, indywidualizacja i stopniowanie trudności.

Uczniom przypadła do gustu metoda polegająca na dobieraniu w pary wyrazów, w których zachodzi wymiana głosek.



Dla młodszych uczniów przygotowuje kartę pracy nauczyciel, dla starszych klas zadanie może zaprojektować chętny uczeń.

Zadanie dla uczniów nie jest trudne. Jego celem jest rozwijanie koncentracji uwagi uczniów na wykonaniu zadania, ćwiczenie spostrzegawczości,

Uczeń zapamiętuje reguły dotyczące pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną. Uzasadnia pisownię wyrazów poprzez wyszukanie innej formy wyrazu lub wyrazu pokrewnego.

Uczy się zasad ortograficznych z przyjemnością.

Trimino pomaga w zapamiętaniu zasad ortograficznych

 



Do nauki ortografii polecam trimino. Ta metoda aktywizuje uczniów i pomaga zapamiętać pisownię wyrazów.
Uczniowie zostali podzieleni na małe zespoły, a każda drużyna otrzymała wyciętą układankę. Innym razem uczniowie pracowali indywidualnie.

Równoboczne trójkąty, przygotowane przy pomocy darmowego generatora, muszą do siebie pasować. Dlatego uczniowie na początku i przeczytali wszystkie znajdujące się na nich hasła.

Zasada układania trimino przypomina nam grę w domino, czyli zestawiamy ze sobą pary (np. zgodnie z poznaną zasadą ortograficzną ). Jednak w przeciwieństwie do gry w domino każdy element ma kształt trójkąta, a zatem są trzy boki, do których należy odszukać pasujące elementy.

Pod wykonanym ćwiczeniem uczniowie zapisywali zasadę ortograficzną, którą ilustruje ułożona gwiazda, trójkąt lub sześciokąt.
Warto podkreślić, że układanie trimino wpływa pozytywnie na sferę intelektualną, emocjonalną, motywacyjną i społeczno-moralną.
Doskonali operacje myślowe i skutecznie przyczynia się do rozwijania spostrzegawczości, wyobraźni oraz pamięci uczniów.

Słoneczna ortografia, czyli jak przywitaliśmy wiosnę

 



W pierwszym dniu wiosny uczniowie klasy 4b wykonali na lekcji języka polskiego niestandardowe ćwiczenie ortograficzne. Każdy uczeń zgromadził słownictwo z wylosowaną trudnością ortograficzną.

https://wheelofnames.com/pl/k24-b3e

Słoneczko wykonaliśmy z jednorazowych talerzyków, a na kolorowych promieniach zamieściliśmy trudne pod względem ortograficznym słowa.

Podczas pracy korzystaliśmy ze słownika ortograficznego, utrwalając znajomość alfabetu.

Uczniowie zapamiętywali pisownię trudnych wyrazów oraz poszerzali zasób aktywnego słownictwa.