piątek, 28 września 2018

Dyktando stworzone przez bandę Ortopisa, czyli zadanie 1


W tym roku szkolnym osiem szkół z całej Polski rozpoczęło przygodę z Ortopisem i jego bandą.

Każda ze szkół zaproponowała 3 wyrazy z trudnością ortograficzną. Następnie zostały one uporządkowane w kolejności alfabetycznej.  Oto nasz magazyn słówek:

błahy, bukszpan, brzdąc, chłopak, duch, fotoreporter, gorąco, gżegżółka, huśtawka, ilustracja, kciuk, krzak, księżyc, kusy, mżawka, naważyć, obfotografuje, pszczoła, przygoda, rzępolić, trzmiel, tu i ówdzie, tułów, zachichotała, zasłużony, żółwik, żubr. 
Wspólnie zredagowaliśmy dyktando, pracując na dysku google. Nie mogliśmy używać wyrazów wytypowanych przez własną szkołę. 
Powstał ciekawy tekst, który spodobał się uczniom biorącym udział w szkolnym konkursie ortograficzno- kaligraficznym. 
Oto on:

Wszędobylska pszczoła o imieniu Żądłusia z powodu mżawki nie wyfrunęła dzisiaj z ula. Aura nie sprzyjała planom, które poczyniła wraz z trzmielem.
Nagle Żądłusia usłyszała, że ktoś rzępoli pod ulem. Pszczółka pomyślała, że to trzmiel i zachichotała z radości.Był to jednak mały żółwik. Powiedział jej, że zgubił się, bo było dużo krzaków. Po takiej przygodzie, zatrzymał się na zasłużony odpoczynek. Znienacka, niczym duch, pojawił się obok ula młody chłopak. Wyglądał dziwacznie, jak na staroświeckiej ilustracji. Józef, który był zapalonym fotoreporterem – amatorem, w ręku trzymał zabytkowy aparat fotograficzny. Na dodatek ubrany był w czarny garnitur i biały szalik, przez co zupełnie nie pasował do otoczenia. Zaglądał tu i ówdzie, poszukując zwierząt, aby zrobić im ciekawe zdjęcia. Jego celem było znalezienie gżegżółki i uwiecznienie jej na fotografii. Czekał bardzo długo.
W końcu księżyc zagościł na niebie. Gdy miał już zbierać się do domu, usłyszał dziwny dźwięk. Obrócił się powoli. Nagle stanął oko w oko z żubrem. Nie było to przyjacielskie spotkanie. Kiedy już miał zamiar zrobić zdjęcie, poczuł straszny ból kciuka. Przypomniał sobie, że jeszcze wczoraj pisał dużo sms-ów do swojej przyjaciółki Bożeny, co było następstwem pulsującego bólu. Choć pomyślał, że to błahy powód, postanowił ograniczyć korzystanie ze smartfonu. Pomimo dokuczliwego bólu chłopiec obfotografował majestatyczne zwierzę. Trochę martwił się tym, że nie udało mu się dojrzeć gżegżółki, ale stwierdził, że czas udać się do domu. W drodze powrotnej zobaczył brzdąca, który ubrany w kusą koszulkę w motyle i przydługie spodnie w żuczki bujał się na huśtawce. Józef zdziwił się, że malec bawi się na podwórku o tak późnej porze. Na szczęście było jeszcze gorąco. W pewnej chwili zauważył, że maluch przygląda się gżegżółce siedzącej na bukszpanie i dlatego mu się nie spieszy. Podszedł do niego, wyjął aparat, nacisnął spust migawki i… ptak odleciał. Na zdjęciu widać było tylko jego tułów. Nie pozostało mu nic innego, jak wrócić do domu. Tam, żeby się uspokoić, zaczął ważyć różne składniki. Gdy już się naważył do woli, odprężony poszedł spać.
 
Już niedługo będziecie mogli zobaczyć prace uczniów na poniższym padlecie.
Wioletta Rafałowicz

poniedziałek, 24 września 2018

Jak przygotowywaliśmy się do zadania 2?

Przy pomocy Ortopka wykonaliśmy dzisiaj pomoce, które posłużyły nam do rozdzielenia zadań. Na kolorowych karteczkach zapisaliśmy proponowane głoski.

Następnie przypięliśmy je do tablicy przy pomocy magnesów w ten sposób, aby uczniowie nie mogli zobaczyć, jaka głoska się pod nimi kryje.
Kolejny krok to podział uczniów na grupy. Wykorzystałam do tego celu kolorowe nakrętki. Losowy podział uczniów mobilizuje wszystkich do działania.
Każda grupa wytypowała jednego  przedstawiciela, który odkrył kartę, pod którą ukrywała się tajemnicza głoska.
Następnie uczniowie rozpoczęli pracę nad wspólną pracą literacką. Ustaliliśmy, że wytwory swojej współpracy zamieszczą na utworzonym przeze mnie i udostępnionym dysku google.

Dodatkowo utrudniłam moim uczniom zadanie, wskazując na elementy obowiązkowe zadania: bohater znany im z literatury, choć niekoniecznie lektury, opis, charakterystyka bohatera, miejsce i czas akcji, dialog, punkt kulminacyjny, zwrot akcji, puenta.

Teraz czekam już na efekty pracy moich podopiecznych. 
Wioletta Rafałowicz 

sobota, 22 września 2018

Ortopek prezentuje zadanie 2


Zadanie 2

Uczniowie zredagują opowiadanie wyjaśniające pochodzenie wybranej litery/ głoski oraz zilustrują autorską historię.

Mogą to być rysunki, grafiki, fotografie, komiksy i co tylko przyjdzie Wam do głowy.

Do wyboru:

rz, ż, ch, h, ó, u, ś, ć, ń, ź, dż, dź, ą, ę, ł, sz, cz


Każda ze szkół zaprezentuje minimum trzy prace uczniowskie.

Zostaną one zamieszczone we wspólnym dokumencie na dysku google. (Link znajduje się w grupie na portalu społecznościowym).

Utworzymy z nich książeczkę elektroniczną, dostępną dla wszystkich członków projektu.

Książeczkę zaprezentujemy na blogu, na platformie Twin Space i na stronach www swoich szkół.
Termin wstawienia prac i rysunków- do 25 października 2018


Schemat:

Tytuł opowiadania
Autorzy i nazwa szkoły
Tekst opowiadania

Zdjęcia prac uczniowskich, uczniów przy pracy (pełna dowolność wykonania, techniki)
Ewentualnie pomysł na tytuł całego zbiorku :)

Powodzenia!