sobota, 23 lutego 2019

Co łączy ortografię z Wielkanocą?- pomysł na zadanie przedświąteczne

Co prawda do Wielkiej Nocy daleko, ale lubię planować swoją pracę. Tym razem zaproponuję uczniom wykonanie chmur wyrazowych wizualnie łączących się z Wielkanocą. Będzie to zadanie dla ochotników.
Chętni uczniowie wykażą się umiejętnością porozumiewania się w języku ojczystym, zwłaszcza zapisem poprawnym pod względem ortograficznym. Zmotywuje ich to między innymi do korzystania ze słowniczka ortograficznego.
Ponadto będą doskonalić kompetencje informatyczne.
Korzystając z darmowych aplikacji, wykonają chmury wyrazowe, które wyeksponujemy w sali polonistycznej. Przygotowanie chmury sprzyja zapamiętaniu pisowni wyrazów, więc warto skorzystać z tej możliwości.

Chmury wyrazowe będą skoncentrowane wokół jednej zasady, wybranej trudności lub wyjątków. Zgromadzimy je na tablicy (padlecie), który udostępnię moim uczniom.
Co może przedstawiać chmura wyrazowa? Zadania można poprzedzić ćwiczeniem na skojarzenie.
Mnie Wielkanoc kojarzy się między innymi z jajkiem, zającem, koszyczkiem, Jezus Zmartwychwstałym, kurczakiem, malowaniem pisanek, robieniem wydmuszek, palmą, barankiem. A Tobie z czym się kojarzy to święto?

poniedziałek, 18 lutego 2019

Poznaj naszego patrona

Zapraszamy do poznania twórczości naszego patrona Kornela Makuszyńskiego. W Koźminie przygotowaliśmy dyktando dla innych szkół i uzupełniliśmy dyktanda przygotowane dla nas. Pracowaliśmy w grupach i daliśmy radę. Poznaliśmy Arkadego Fiedlera, Tadeusza Kościuszkę i Henryka Sienkiewicza. Szczególnie informacje o Sienkiewiczu bardzo nam się przydały przy omawianiu "W pustyni i w puszczy".



Kornel Makuszyński – jeden z najbardziej znanych pisa…y okresu międzywojennego. Poznaliśmy go zanim zaczęliśmy …odzić do szkoły. To rodzice czytali nam serię ksią…ek o Koziołku Matołku i małpce Fiki – Miki. Następną książkę, którą czytaliśmy już sami nosi tytuł „O dw…ch takich, co ukradli księ…yc”. Niedawno na lekcjach omawialiśmy powieść detektywistyczną „Szatan z si…dmej klasy”. Wsp…lnie z Adasiem Ciskowskim szukaliśmy skarb…w i podziwialiśmy fiołkowe oczy Wandy. Wtedy na dobre zainteresowaliśmy się tw…rczością pisarza. Dziewczyny oszalały na punkcie „Szaleństw panny Ewy” i „Panny z mokrą głową”. Chłopcy natomiast z przyjemnością przeczytali książkę „P…yjaciele wesołego diabła”. Od tego czasu powta…ają słynne słowa gł…wnego bohatera „Ja k…dłaty, durnowaty nie wiedziałem co to taty”. Wirt…alnie zwiedziliśmy m…zeum pisarza w Zakopanem oraz jego gr…b na Pęksowym Brzyzku,  to zakopiański cmenta…dla zasłu….onych.
Uwielbiamy zapisywać i zapamiętywać słynne powiedzenia naszego patrona. Warto poznać choć niektóre z nich.
„Książka jest …ywym  stwo…eniem, ka…da ma duszę i każda ma serce.”

„Uczeni m…wią jednakże, że łzy zgryzoty są go…kie, a łzy szczęśliwe są pełne słodyczy.”
 Mądrym być to wielka szt…ka, ale dobrym jeszcze większa.”