wtorek, 26 kwietnia 2022

Jak połączyć naukę ortografii z trimino?

 


Do nauki ortografii polecam trimino. Ta metoda aktywizuje uczniów i pomaga zapamiętać pisownię wyrazów.

Uczniów dzielę na małe zespoły, a każda drużyna otrzymuje wyciętą układankę.

Równoboczne trójkąty, przygotowane przy pomocy darmowego generatora, muszą do siebie pasować. Dlatego uczniowie na początku powinni przeczytać wszystkie znajdujące się na nich hasła. 

Link do generatora zamieszczam poniżej.

Link 

Czasem podpowiadam, jaką figurę powinni uczniowie utworzyć. Najczęściej jest to gwiazda lub trójkąt, ze względu na ilość elementów do ułożenia.

Poniżej prezentuję przykładowe materiały.





Pod wykonanym ćwiczeniem uczniowie zapisują zasadę ortograficzną, którą ilustruje ułożona gwiazda lub trójkąt.

czwartek, 21 kwietnia 2022

Sudoku ortograficzne, czyli matematyka na języku polskim

 

Rozwiązywanie sudoku przynosi wiele korzyści dla mózgu. Pozwala trenować umiejętności, które już posiadamy jak również zdobywać nowe. To świetny trening postrzegania, pamięci, logiki i koordynacji.
 

Rozwiązywanie sudoku uczy, jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, pobudza logiczne myślenie, ma wpływ na lepsze zapamiętywanie, pobudza szare komórki i uczy cierpliwości, koncentracji uwagi, daje poczucie satysfakcji i spełnienia, rozwija umiejętność rozwiązywania problemó
w.


Ponieważ sudoku przynosi tyle korzyści, wykorzystuję go- podobnie jak wielu innych nauczycieli- do nauki ortografii. W tym celu korzystam z darmowej aplikacji internetowej, do której link zamieszczam poniżej.

Link

W zależności od wieku i umiejętności przygotowuję sudoku o różnym stopniu trudności.
Sudoku przydaje mi się też podczas nieplanowanego zastępstwa, opieki świetlicowej. 
Jednak nie zawsze uczniowie są zainteresowani. Bywa i tak, że sudoku jest dla nich za trudne, szybko się zrażają i rezygnują z wykonywania zadania.

Sudoku sprawdza się także jako jedno z zadań podczas tzw. stacyjek na lekcji języka polskiego. Zachęcam do wypróbowania.

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Ortograficzne pisanki na lekcji języka polskiego

 

 


Lekcje przed świętami to dla mnie zawsze zajęcia bez podręcznika. Z tego powodu co roku przygotowuję takie ćwiczenia, aby były atrakcyjne dla uczniów, a jednocześnie rozwijały umiejętności, na których mi zależy.

W tym roku przygotowałam dla uczniów ortograficzne pisanki. Aby je zgodnie z instrukcją pomalować, uczniowie sprawdzają pisownię wyrazów w słowniczku ortograficznym. 

Zadanie mogą wykonywać indywidualnie, w parach lub w większych grupach. 


Podczas lekcji uczniowie piszą poprawnie pod względem ortograficznym oraz stosują reguły pisowni.

Zadanie spodobało się uczniom klas czwartych, piątych i szóstych.